زنجبیل گیاهی است که علاوه بر استفاده به عنوان یک ادویه ، دارای خواص درمانی است. مرکز پزشکی دانشگاه مریلند گزارش داده است که زنجبیل در چین بیش از 2000 سال قبل برای کمک به هضم ، درمان اسهال ، تهوع و مشکلات معده مورد استفاده قرار داشته است.

 

فواید زنجبیل

ریشه زیرزمینی این گیاه می تواند به شکل تازه ، پودر شده ، خشک شده ، یا به شکل روغن و عصاره مورد استفاده قرار گیرد. زنجبیل از خانواده Zingiberaceaeاست که شامل هل و زردچوبه نیز می باشد. بر اساس گزارش موسسه ملی سلامت امریکا ، زنجبیل برای درمان کم اشتهایی ، تهوع و استفراغ پس از جراحی ، تهوع ناشی از درمان بیماری ها ، نفخ ، ناراحتی معده ، کولیک و بیماری صبحگاهی در بارداری به طور گسترده در جهان مورد استفاده قرار می گیرد. برخی افراد بر حسب تجربه دریافته اند که زنجبیل در تخفیف علائم عفونت مجاری تنفسی فوقانی ، برونشیت ، سرفه ، کرامپ های قاعدگی ، آرتریت و دردهای عضلانی موثر می باشد. در برخی نقاط جهان عصاره زنجبیل برای درمان موضعی سوختگی مورد استفاده قرار می گیرد. زنجبیل دارای ماده شیمیایی است که به عنوان ترکیب در داروهای آنتی اسید ، مسهل و ضد نفخ مورد استفاده قرار می گیرد.

نتایج مطالعه ای در دانشگاه میشیگان حاکی از اثر زنجبیل بر کاهش التهاب در کولون پس از یک ماه استفاده بود. التهاب کولون از عوامل زمینه ساز ابتلا به سرطان در این بافت می باشد. مطالعه دیگری در دانشگاه جورجیا نشان داد مکمل یاری روزانه با زنجبیل درد عضلانی ناشی از ورزش را 25% کاهش می دهد. مطالعه ای در دانشگاه روچستر نشان داد مکمل زنجبیل در صورت تجویز در کنار داروهای ضد استفراغ می تواند تهوع ناشی از شیمی درمانی را کاهش دهد. مطالعه دیگری نشان دهنده اثرات پودر زنجبیل بر مرگ سلول های سرطانی در بدخیمی تخمدان بود. گروه تحقیقاتی از دانشگاه کلمبیا دریافتند ترکیبات خالص شده زنجبیل می تواند اثرات سینرژیستیک بر داروهای گشاد کننده مسیرهای هوایی در آسم داشته باشند.  محققان مرکز تحقیقات ملی مصر گزارش دادند اثر زنجبیل بر کاهش آسیب کبد در اثر مصرف استامینوفن و کاهش استرس اکسیداتیو در میزانی مشابه ویتامین Eمی باشد. همچنین مطالعه ای در بیمارستان ولیعصر ایران نشان داد پودر زنجبیل می تواند در درمان علائم شایع میگرن موثر باشد.

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که بر اساس توصیه های مرکز پزشکی دانشگاه مریلند مصرف گیاهان دارویی می تواند با سایر گیاهان یا داروها تداخل داشته باشد. بنابراین در صورت ابتلا به بیماری خاص پیش از مصرف این گیاه باید با پزشک مربوطه مشورت کرد. همچنین در صورت ابتلا به اختلالات خونریزی دهنده یا مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین یا آسپیرین مصرف زنجبیل مجاز نمی باشد.

مصرف زنجبیل با عوارض نادری همراه است ، اما ممکن است شامل اسهال ، سوزش سر دل ، ناراحتی معده و التهاب دهان باشد.