در ماه رمضان و روزه داری با مشکل یبوست چه کنیم؟

گرسنگی،كاهش مايعات دريافتی و كاهش فعاليت بدنی يبوست را در افراد روزه دار افزايش مي‌دهند. تغيير الگوی وعده‌های غذايي و خواب در ماه رمضان سبب كاهش حركات روده مي‌شوند به همين دليل سرعت عبور مدفوع در روده كاهش می يابد، در نتيجه آب بيشتری از دست داده و سبب ايجاد يبوست مي‌شود.

یبوست و یا تشدید یبوست از قبل، یکی از اختلالات مهم در روزه ‌داری است که معمولا در ماه رمضان به دلایل مختلفی می ‌تواند بروز پیدا کند. مصرف کم آب در وعده سحری و افطار می ‌تواند باعث یبوست شود.

کاهش استفاده از مواد غذایی حاوی فیبر مانند انواع سبزی ها، میوه‌ ها‌، حبوبات و غلات سبوس دار می ‌تواند باعث یبوست شود. نداشتن فعالیت بدنی نیز در زمان روزه داری یکی از دلایل مهم بروز یبوست در ماه رمضان می باشد.

مصرف مواد غذایی ای که حاوی مقدار زیادی آب هستند مانند انواع سبزی‌ ها، میوه‌ ها، سوپ و آش می ‌تواند از بروز تشنگی در ساعات روزه‌ داری جلوگیری کند. بنابراین برای پیشگیری از تشنگی باید در فاصله ی افطار تا سحر، به مقدار کافی آب و مایعات مصرف شود.

میوه‌ ها با وجود آن که بسیار مفید هستند، ولی افراط در مصرف آن‌ ها به خصوص میوه ‌های شیرین باعث افزایش وزن و چاقی می ‌شود. همچنین جلوی اشتها را می گیرد و مانع مصرف غذای اصلی می‌ شود.

توصیه های کلی:  خوب جويدن غذا، صرف غذا در آرامش، مصرف كافي ميوه و سبزي، مصرف به اندازه مغزیجات خام و حبوبات سهل الهضم مانند عدس و ماش. پرهيز از غذاهاي كارخانه اي، ورزش معتدل و فعّاليت مناسب، اجابت مزاج در مواقع ضرورت و وقت گذاشتن برای اجابت مزاج

– مصرف انواع برگه هاي خيسانده: مثل برگه هلو و قيسي، آلوی خیس کرده، انجیر خیس کرده

– استفاده بيشتر از غذاهاي آبكي

-استفاده از روغن هایی مانند روغن زيتون و ….

– مصرف شير ولرم در كساني كه عدم تحمل شير ندارند

– مصرف خاكشير با آب جوش: يك قاشق مربّاخوري خاكشي را در يك استكان آب جوش ريخته پس از خنک شدن ميل كنيد، خیسانده تخم شربتی نیز در تسریع حرکات دستگاه گوارشی موثر است

درباره نویسنده

پاسخ

3 × 4 =