شب یلدا برای ایرانیان علاوه بر آداب و رسوم خاص با مصرف غذاها و تنقلات متنوع گره خورده است. در نقاط مختلف ایران، انواع تنقلات و خوراکی‌ها بر  اساس محیط و سبک زندگی مردم مصرف می‌شود، البته مصرف برخی مواد غذایی مانند هندوانه و انار در همه جا رواج دارد. به دلیل همین تنوع ، رعایت اصول بهداشتی و تغذیه ای مواد مصرفی در این شب به ویژه در گروه های خاص مانند بیماران اهمیت دارد.

 

دکتر شادنوش

نسبت به گذشته امروزه افراد كمتر از میوه و بیشتر از انواع تنقلات، آجیل ها و شیرینی ها استفاده می کنند. تنقلات اگرچه منابع غنی ویتامین آ، فسفر، منیزیم و ترکیبات امگا ۳هستند ، حاوی کالری و چربی بالایی نیز می باشند و مانند انواع چربی ها خاصیت چاق کنندگی زیادی دارند و به ویژه در افراد دارای اضافه وزن ، افراد تحت رژیم های کم کالری و گروه های مشابه باید بطور کنترل شده مصرف شوند.

همچنین این تنقلات در صورت شور بودن مضرات بیشتری دارند و در افرادی مانند مبتلایان به فشار خون بالا ، مبتلا به اختلالات کلیوی و … ممنوعیت مصرف دارند.

کیفیت و تازگی آجیل مورد استفاده نیز از فاکتورهای مهم سلامت آن است که با توجه به تقلبات مشاهده شده در این ایام خاص باید مورد توجه قرار بگیرد. آجیل های بو داده به مدت کوتاهتری قابل نگهداری هستند و از مصرف آجیل های دارای رنگ های مصنوعی باید خودداری شود.

مصرف شیرینی جات نیز به علت دارا بودن مقادیر زیاد شکر و چربی های اشباع محدودیت مصرف دارند که این موضوع در افراد دارای اضافه وزن و دیابت مهم تر است.

بر خلاف تنقلات استفاده از میوه های مخصوص این شب به علت محتوی مواد مغذی عالی در حد متعادل توصیه می شود.
انار و هندوانه عمده ترین میوه هایی هستند که در این شب مورد استفاده قرار می گیرند. مصرف میوه ها به شرط تازگی به علت دارا بودن مواد معدنی ، ویتامین های مختلف و فیبر در هر زمان برای بدن مفید هستند. این مواد به علت رنگ قرمز دارای دسته ای از انواع آنتی اکسیدان ها هستند که در پیشگیری از حوادث قلبی – عروقی و سرطان ها بسیار موثراند. البته مانند هر غذای دیگری تعادل در مصرف این میوه ها نیز ضروری است. در مورد بیماران دیابتی نیز این میوه ها در چارچوب واحدهای کلی میوه توصیه شده می توانند مورد استفاده قرار بگیرند.
نکته اخر اینکه با توجه به حجم مواد مصرفی در انتهای شب ، توصیه می شود افراد در این شب شام سبکی استفاده کنند.