اثر عصاره نعناع و رزماری بر عملکرد شناختی مغز

رزماری و نعناع از جمله گیاهانی هستند که به عنوان طعم دهنده در غذاها مورد استفاده قرار می گیرند. این گیاهان منابع غنی ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی هستند و در درمان برخی اختلالات مانند سوهضم نیز مورد استفاده قرار می گیرند. اثرات سلامتی بخش نعناع و رزماری برای سال ها در مطالعات متعدد شرح داده شده است. به عنوان مثال مطالعه ای در سال 2012 پیشنهاد داد که روغن رزماری ممکن است دارای اثرات مطلوب بر عملکرد مغزی باشد. همچنین مطالعه دیگری در سال 2010 افزودن رزماری به گوشت در حین پخت را به منظور کاهش عوامل ایجاد کننده سرطان که در طی فرایند پخت شکل می گیرند ، توصیه کرد. نعناع نیز غنی از مواد آنتی اکسیدانی است که در بهبود هضم موثر بوده و دارای ترکیبات ضد قارچ است.

 

دکتر شادنوش

اما نتایج مطالعه جدیدی در موش ها که در ژورنال علمی Neuroscienceبه چاپ رسیده است، نشان داده که محتوی آنتی اکسیدانی این گیاهان در قالب یک عصاره می تواند یادگیری و حافظه را بهبود بخشد و در نتیجه  بطور بالقوه در کمک به کاهش عملکرد شناختی مرتبط با سن موثر باشد.

در این مطالعه اثرات یک عصاره جدید از نعناع با اساس آنتی اکسیدانی و همچنین یک ترکیب آنتی اکسیدانی مشابه از عصاره رزماری بر کاهش عملکرد شناختی مرتبط با سن در موش ها بررسی شد. بر این اساس در زمینه بهبود حافظه و یادگیری ، در سه تست رفتاری مورد بررسی ، دوزهای بالاتر رزماری بهترین اثرات را نشان دادند. دوز های پایین تر عصاره رزماری و همچنین نعناع نیز حافظه را در تست های دیگر انجام شده بهبود دادند. در این مطالعه همچنین دیده شد استرس اکسیداتیو در بخش هایی از مغز که کنترل یادگیری و حافظه را بر عهده دارند کاهش یافته است.

البته علیرغم نتایج جالب توجه این مطالعه ، محققین پژوهش ذکر شده ، به علت بررسی اثرات مصرف رزماری و نعناع در حیوان و مشخص نبودن اثر و دوز مورد نیاز در انسان ، مصرف بیش از اندازه این گیاهان یا عصاره آنها را در انسان در زمان حاضر پیشنهاد نمی کنند.