با نشستن طولانی مدت چه اتفاقی برای بدنتان می افتد؟

با نشستن طولانی مدت چه اتفاقی برای بدنتان می افتد؟ بسیاری مطالعات نشان داده اند که نشستن طولانی در طول روز باعث پیشرفت یا ابتلا به برخی بیماری های مزمن مانند اضافه وزن و دیابت نوع ۲ می گردد. بنابراین پرهیز از نشستن های طولانی مدت و بلند شدن و حرکت دادن بدن ، بین زمان های نشستن برای ارتقای سلامت بسیار کمک کننده می باشد.( متخصص تغذیه )

با ۹۰ ثانیه ایستادن ، سیستم های سلولی و مولکولی که به واسطه انسولین باعث تنظیم قند خون ، تری گلیسیرید و کلسترول می شوند ، فعال می گردند و جالب است بدانید که این مکانیسم ها با وارد شدن وزن بدن بر روی پاها آغاز می شوند و زمانیکه حرکت ها منظم بوده و تکرار شوند ، می توانند ریسک ابتلا به دیابت و چاقی را کاهش دهند.

در سطح مولکولی و سلولی ، بدن ما به گونه ای تنظیم شده است که فعال باشد و در طول روز تحرک داشته باشد. زمانیکه به صورت مداوم تحرک کاهش می یابد دستور خاموش شو و برای مرگ آماده باش در بدن فعال می شود.

با نشستن طولانی مدت چه اتفاقی برای بدنتان می افتد؟

با نشستن طولانی مدت چه اتفاقی برای بدنتان می افتد؟

عدم فعالیت بدنی نباید در زندگی روزانه به صورت عادت باشد چرا که علاوه بر تاثیرات نامناسبی که بر روی کمر ، شانه ها ، بازوها ، سوخت و ساز بدن و تمام اجزای بدن دارد ، دستور و مراحل رسیدن سوخت های حیاتی به عضلات و بافت ها را خاموش می کند.

همانطور که گفته شد با نشستن های طولانی مدت ، سطح قند خون ، فشار خون ، کلسترول و تولید مواد سمی افزایش می یابد و راه حل کاهش این مشکلات ، بسیار ساده است :

تا می توانید از نشستن طولانی مدت بپرهیزید.

در هر یک ساعت نشستن ، حداقل ده دقیقه بلند شوید. اگر یک ساعت مداوم نشستید یعنی زمان نشساتنتان طولانی بوده است. پیاده روی را در برنامه روزانه تان قرار دهید. پیاده روی ۷۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ قدم می تواند شاه کلیدی برای تناسب اندام و زندگی شاد و بدون درد باشد.

با نشستن طولانی مدت چه اتفاقی برای بدنتان می افتد؟

داشتن یک سبک زندگی نشسته برای سلامت شما خطرناک است. هر قدر در طول روز کمتر بنشینید یا دراز بکشید ، شانس شما برای داشتن یک زندگی سالم ، بیشتر است.

اگر در طول روز بایستید یا حرکت کنید ، خطر مرگ زودرس در مقایسه با زمانی که پشت میز بنشینید ، کمتر است. اگر سبک زندگی نشسته دارید ، احتمال چاق شدن ، ابتلا به دیابت نوع ۲ یا بیماری قلبی و تجربه کردن افسردگی و اضطراب در شما افزایش می یابد.

سبک زندگی نشسته ، چگونه بر روی بدن شما اثر می گذارد ؟

ساختار بدن انسان بگونه ای ساخته شده که باید صاف بایستد.  قلب و سیستم قلبی عروقی شما در این حالت ، بهتر عمل می کند. وقتی در حالت ایستاده باشید ، روده های شما نیز عملکرد بهتری خواهند داشت. به همین دلیل است که عملکرد روده در افراد علیلی که در بیمارستان بستری هستند ، دچار مشکلاتی می شود.

وقتی شما از نظر فیزیکی فعال باشید ، سطوح کلی انرژی و استقامت شما ، بهبود یافته و استخوان هایتان قوی می مانند.

با نشستن طولانی مدت چه اتفاقی برای بدنتان می افتد؟

با نشستن طولانی مدت چه اتفاقی برای بدنتان می افتد؟

پاها و عضلات سرینی

نشستن برای مدت زمان طولانی ، به ضعیف شدن و تحلیل رفتن ماهیچه های سرینی منجر می شود. این ماهیچه های بزرگ ، در راه رفتن و حفظ تعادل شما نقش مهمی دارند. اگر این ماهیچه ها ضعیف شوند ، احتمال آسیب دیدگی ناشی از زمین خوردن و آسیب دیدگی در حین ورزش کردن ، افزایش می یابد.

وزن

حرکت دادن ماهیچه ها به بدن شما در گوارش چربی و مواد قندی که خورده اید ، کمک می کند. اگر مدت زیادی در حالت نشسته باشید ، گوارش به خوبی انجام نمی گیرد ، بنابراین ، چربی ها و مواد قندی به صورت چربی در بدن شما ، باقی می مانند.

حتی اگر ورزش کنید ولی مدت زمان زیادی را در حالت نسشته سپری کنید ، بازهم در معرض خطر مشکلات قلبی مثل سندروم متابولیک قرار دارید. جدیدترین تحقیقات نشان می دهد که شما باید هر روز ۶۰ تا ۷۵ دقیقه فعالیت نسبتاً سنگین برای مبارزه با خطرات نشستن بیش از حد ، انجام دهید.

باسن و کمر

باسن و کمر نیز درست مثل پاها و کفل هایتان ، زمانی که برای مدت زمان طولانی در حالت نشسته هستید ، به خوبی از بدنتان پشتیبانی نمی کنند. نشستن باعث می شود عضلات خم کننده باسن ، کوتاه شده و مشکلاتی را در مفاصل این اندام ایجاد نماید.

نشستن برای مدت زمان طولانی ، بخصوص زمانی که طرز نشستن شما ، مناسب نبوده و از صندلی طراحی شده به صورت آیرودینامیک استفاده نمی کنید ، می تواند باعث بروز مشکلاتی در کمر شود. طرز نشستن نامناسب باعث آسیب دیدن سلامت ستون فقرات مثل فشرده شدن دیسک ها در ستون فقرات شده و به تخریب زود هنگام که بسیار دردناک است ، منجر می شود.

با نشستن طولانی مدت چه اتفاقی برای بدنتان می افتد؟

اضطراب و افسردگی

ارتباط بین نشستن و سلامت روانی و نیز رابطه بین نشستن و سلامت فیزیکی ، همچنان ناشناخته باقی مانده است ، ولی ما میدانیم که خطر افسردگی و اضطراب در افرادی که بیشتر می نشینند ، بالاتر است.

این شاید بدان علت است که افرادی که زمان بیشتر را در حالت نشسته می گذرانند ، از تاثیرات فعالیت فیزیکی و تناسب اندام ، بی بهره می مانند. اگر چنین باشد ، بلند شدن و حرکت کردن ، مفید خواهد بود.

سرطان

برخی تحقیقات نشان می دهد که خطرات نشستن ، شامل افزایش احتمال گسترش برخی انواع سرطان از قبیل سرطان ریه و رحم می باشد. دلیل پشت این فرضیه ، هنوز معلوم نیست.

بیماری قلبی

نشستن برای مدت زمان طولانی ، با بیماری قلبی ارتباط دارد. در یک مطالعه ، معلوم شد مردانی که در هفته بیش از ۲۳ ساعت تلوزیون تماشا می کنند ، در مقایسه با مردانی که تنها ۱۱ ساعت در هفته به تماشای تلوزیون می پردازند ، ۶۴ درصد بیشتر ، در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی قرار دارند.

برخی متخصصان می گویند افرادی که کم تحرک بوده و ساعات طولانی می نشینند ، ۱۴۷ درصد بیشتر ، در معرض خطر رنج بردن از حمله قلبی و سکته قرار دارند.

دیابت

مطالعات نشان داده است که حتی ۵ روز دراز کشیدن می تواند به مقاومت افزایش یافته انسولین در بدن منجر شود. این باعث می شود که قند خون شما به سطح بالاتر از سطح سالم ، صعود کند. تحقیقات نشان می دهد در افرادی که زمان بیشتری می نشینند ، خطر ابتلا به دیابت ، ۱۱۲ درصد بیشتر است.

رگ های واریسی

نشستن برای مدت طولانی می تواند به رگ های واریسی یا عنکبوتی ( نمونه کوچکتر رگ های واریسی ) منجر شود. این بدان علت است که نشستن باعث جمع شدن خون در پاها می شود.

رگ های واریسی اغلب خطرناک نیستند. در موارد نادر ، به ایجاد لخته های خون منجر می شوند که می تواند باعث بروز مشکلات جدی شود.

ترومبوز سیاهرگ عمقی

نشستن برای مدت طولانی مثلاً در ماشین یا هواپیما ، می تواند باعث ترومبوز سیاهرگ عمقی ( DVT ) شود. ترومبوز سیاهرگ عمقی ، یک لخته خون است که در رگ های پا تشکیل می شود.

DVT یک مشکل جدی است ، چون اگر بخشی از لخته خون در پا ، شروع به حرکت کند ، می تواند جریان خون به بخش های دیگر بدن ، از قبیل ریه ها را متوقف نماید و به بروز امبولیسم ریوی منجر شود. این یک فوریت پزشکی است که می تواند به بروز مشکلات جدی و حتی مرگ منجر شود.

با نشستن طولانی مدت چه اتفاقی برای بدنتان می افتد؟

با نشستن طولانی مدت چه اتفاقی برای بدنتان می افتد؟

گردن و کتف سفت

اگر شما مدت زیادی روی کیبورد کامپیوتر قوز کنید ، درد و گرفتگی در گردن و کتف های شما ، ایجاد می شود.

شما چقدر بی تحرک هستید ؟

بی تحرکی فیزیکی هر ساله بیش ازسه میلیون مرگ اجتناب ناپذیر( ۶ درصد مرگ های رخ داده در سراسر دنیا ) را شامل می شود. این چهارمین علت پیشرو در بیماری های غیر واگیر است.

این همچنین منشاء ۲۱ تا ۲۵ درصد سرطان های سینه و ۲۷ درصد موارد دیابت و حدود ۳۰ درصد بیماری های قلبی ایسکمیک می باشد.

چگونه می توانید سلامت خود را از خطرات نشستن ، نجات دهید ؟

اگر در طول روز به اندازه کافی فعال نیستید ، هنوز دیر نشده، سبک زندگی تان را تغییر دهید و از مزایای سلامت فرایند تحرک و فعالیت ، بهره مند شوید.

در طول روز فعالیت بیشتری داشته باشید.

برخی روش ها می تواند فعالیت را در زندگی روزمره شما ، تلفیق کند :

  • پیاده روی یا دوچرخه سواری کنید.
  • برای سفرهای طولانی ، بخشی از مسیر را پیاده یا با دوچرخه طی کنید.
  • به جای آسانسور یا پله برقی ، از پله استفاده کنید.
  • برقصید.
  • شنا کنید.
  • یوگا ، پیلاتز ، هنرهای رزمی و صخره نوردی انجام دهید.
  • وقتی با تلفن صحبت می کنید ، راه بروید.
  • زمان اتو کردن لباس یا تماشای تلوزیون ، بایستید.
  • در وسایل حمل و نقل عمومی ، بایستید.