راه های دست یابی به بهترین رژیم درمانی

بهترین رژیم درمانی چیست ؟ تناسب اندام یکی از دغدغه هایی است که بسیاری از افراد با آن روبرو بوده و همواره به دنبال راهی برای دستیابی به یک اندام زیبا و متناسب بوده اند.

افراد ممکن است بنابه دلایل مختلفی همچون عواملا ارثی، تیروئید، داشتن رژیم غذایی نامناسب و غیره دچار چاقی یا لاغری باشند که این امر موجب ناراحتی آن ها و مراجعه به متخصص تغذیه می شود.

بهترین رژیم درمانی

بهترین رژیم درمانی چیست؟

رژیم درمانی شامل یک سری برنامه غذایی روزانه اس که از وعده غذایی اصلی و چندین میان وعده تشکیل شده است.

این رژیم درمانی برای افراد مختلف متفاوت بوده ک متناسب با نیاز روزانه هر فرد به انرژی و شرایط جسمانی او تدوین می گردد.

 

به طور کلی می توان گفت، بهترین رژیم درمانی رژیمی است که:

فرد با رعایت آن مواد مورد نیاز بدن خود را دریافت کرده و مجبور به تحمل گرسنگی نباشد.

به حفظ بهبود سلامت فرد کمک کند.

کالری، آمینو اسید، مواد مغذی،اسیدهای چرب، مایعات، مواد معدنی و ویتامین های لازم بدن را فراهم می نماید.

بدون اینکه فرد دچار بیماری، کاهش و افزایش وزن شدید شود موجب فراهم کردن نیاز های اساسی بدن او می گردد.

نحوه تدوین رژیم درمانی و عملکرد آن

افراد برای دریافت رژیم درمانی باید به پزشک تغذیه مراجعه کنند،

دکتر مهدی شادنوش بعد از مشخص نمودن نوع استخوان بندی، محاسبه وزن و قد و با توجه به سن و جنسیت هر فرد برنانه مناسب او را تدوین می نماید.

رژیم لاغری یا چاقی مورد نظر در صورتی اثر گذار خواهد بود که فرد آن را به طور دقیق رعایت نموده و در مدت زمان تعیین شده توسط متخصص تغذیه ، از آن پیروی نماید.

تغذیه درمانی چیست ؟

تغذیه ، درمان بنیادین برای بسیاری از مشکلات مزمن ، مرتبط با بیماری متابولیک و چاقی بوده ، و تغییر سبک زندگی می تواند ، بعنوان ابزار قدرتمندی در کاهش دادن و معکوس کردن علائم عمل کند. دکتر شادنوش توصیه هایی را در خصوص درمان های رژیمی ، که مثمر ثمر واقع شده و یک پشتیبان رفتاری برای ارتقا دادن تغییری دراز مدت ، محسوب می شود در اختیارتان قرار می دهد.

دیابت های نوع 2

دیابت نوع 2 ، ناهنجاری است که مشخصه آن سطوح بالای ناهنجار ، در قند خون می باشد. تشخیص این بیماری از طریق اندازه گیری هموگلوبین A1c(HbA1c) حاصل می شود. پیش دیابت با HbA1c در سطح 5.7% تا 6.4% نمایان شده و دیابت کامل ، در سطح 6.5 و بالاتر تشخیص داده می شود ، که نقطه عطفی است که در آن ، مشکلاتی از قبیل رتینوپاتی ( از دست رفتن بینایی ) در صورت کنترل نشدن قند خون ، ایجاد می شود.
خبر خوب اینکه بیشتر موارد دیابت ، قابل کنترل می باشند و در صورت تشخیص زود هنگام از طریق رژیم غذایی ، قابل بازگشت می باشد. دکتر شادنوش در همکاری تنگاتنگ با شما ، کنترل قند خون را با دارو یا بدون آن بهبود می بخشد.

وی دستورالعملی ساده و علمی ، را در خصوص غذا خوردن به همراه پشتیبانی رفتار فردی ، به منظور تقویت شما در کنترل سلامت تان ، فراهم می نماید. پروتکل های ایشان به منظور به حداکثر رساندن مداومت دراز مدت ، با سبک زندگی فعلی شما هماهنگ بوده و متناسب با اهداف شخصی ویژه شما ، به صورت سفارشی طراحی شده اند.

ویژگی های تغذیه درمانی کنترل دیابت

 • شناخت محور گلوکز – انسولین و نقش غذاهای مختلف
 • کنترل یا جلوگیری از برگشت دیابت یا پیش دیابت
 • کاهش مصرف دارو
 • هماهنگ سازی دیابت ، با رژیم های فارموکولوژیکی به منظور پیشگیری از ازدیاد قند خون

وزن و متابولیسم

دکتر شادنوش می دانند ، که دستیابی به هدف کاهش وزن دراز مدت ، چیزی فراتر از کمتر خوردن و بیشتر ورزش کردن است.
با رشد درک و شناخت متابولیسم و ژنتیک های انسانی ، علم اکنون از تعاملات پیچیده غذا ، ورزش و هورمون ها ، که نقش کلیدی را در کاهش وزن ، پایین نگه داشتن آن و حفظ سلامت و انرژی ایفا می کنند ، گره گشایی کرده است.

با اجرای روند تغذیه پیشرونده از طریق تغییرات رفتاری عمومی ، ما می توانیم شما را در کشف سبک زندگی روزمره یاری رسانده ، و در پیشبرد یک زندگی هماهنگ با بدن و لذت بردن از نشاط حاصل از برخورداری از بهترین سطح سلامت ، کمک کنیم . دکتر شادنوش ارزیابی کاملی از سلامت و عادات تغذیه ای شما ، با هدف بنای یک روند مثبت و شناسایی مشکلاتی که ، شما را از دستیابی به هدف مورد نظر برای وزن تان باز می دارد ، انجام می دهد.

راه های دست یابی به بهترین رژیم درمانی کاهش وزن

 1. تعیین اهداف قابل دستیابی
 2. برنامه ریزی برای وعده های غذایی و غذا خوردن مبتنی بر درک
 3. درک تعادل بین غذا خوردن و هورمون ها
 4. سلامت تیروئید
 5. جدول زمانبندی برای ورزش کردن
 6. تکنیک های انگیزشی و آگاهی

بیماری های قلبی عروقی

جدیدترین تحقیقات ، رابطه قوی را بین موضوعات قلبی عروقی و التهاب گسترده در سراسر بدن ، با یک سبک زندگی سالم بعنوان اولین خط دفاعی ، در پیشگیری و درمان نشان می دهد.

پروتکل های تنظیم بهترین رژیم درمانی بیماری قلبی عروقی

هرچند علم نهفته در آنچه یک سبک زندگی سالم را شکل می دهد ، در حال آشکار شدن است ، ولی تلویزیون و اینترنت ،ما را با اطلاعات گیج کننده و گاهی غلط درباره آنچه باید بخوریم و آنچه باید انجام دهیم ، بمباران کرده اند.

دکتر شادنوش حقایق مربوط به تغذیه ، را از افسانه ها و مطالب غیر واقعی تفکیک کرده و یک پروتکل علم محور را ارائه می دهد ، که در حین پایین آوردن التهاب ، با سلامت فردی و نیازهای سبک زندگی شما نیز مطابقت دارد. وی موارد زیر را مورد تمرکز قرار می دهد :

 • پایین آوردن پر فشاری خون
 • کاهش وزن و چاقی مرکزی
 • متوازن ساختن مجدد کلسترول و تری گلیسیرید
 • داشتن یک نگاه مثبت به ورزش
 • مدیریت مصرف مایعات و نمک
 • کاهش استرس و ارتقاء خواب بهتر

ناهنجاری های معده روده ای

ناهنجاری های معده روده ای مثل آلرژی های غذایی ، یبوست ، سندروم روده بزرگ حساس و بیماری روده بزرگ التهابی ، رایج می باشند. هر چند تمامی ناهنجاری های معده روده ای ، مستقیماً در اثر رژیم غذایی به وجود نمی آیند ، ولی باور بر این است که رژیم غذایی در فرایند التهابی که سیستم ایمنی ، مجرای گوارشی و میکروبیوم روده را به هم متصل می کند ، ایفای نقش می نماید. به علاوه ، تنظیمات رژیمی بسیار شخصی و سفارشی بوده و اغلب ، برای موثر واقع شدن به مدیریت سیستمیک نیاز دارند. دکتر شادنوش بعنوان یک متخصص تغذیه با تجربه ، می تواند به نیازهای تغذیه ای شما دست یافته و شما را مستقیماً ، با بهترین درمان رژیمی یاری نماید.

اصول بهترین رژیم درمانی در ناهنجاری های معده روده ای

در این رژیم ، تمرکز بر روی موارد زیر می باشد :

 • رژیم های ممنوع
 • FODMAP ها برای سندروم روده حساس
 • رژیم های کربوهیدرات خاص ، برای بیماری روده بزرگ التهابی
 • برنامه ریزی وعده غذایی برای آلرژی های غذایی
 • اجرای تغذیه روده ای و تزریقی در منزل

بهترین رژیم درمانی

رژیم غذایی کتوژنیک چیست ؟

رژیم غذایی کتوژنیک ، که به دلیل داشتن مزایای کاهش وزن از شهرت زیادی برخوردار است ، یکی از قدیمی ترین و پر آزموده ترین روش ها ، در تمام درمان های رژیمی بالینی می باشد ، که از نظر قدمت به سال 1920 باز می گردد. این رژیم غذایی کربوهیدرات را محدود کرده و چربی های سالم و فیبر ، را به منظور ارتقاء تولید کتون ها در کبد افزایش می دهد. بدن از کتون ها بعنوان یک منبع سوخت بسیار موثر و پاک استفاده می کند. تحقیقات نشان داده است ، که رژیم کتوژنیک می تواند عمیقاً ضد التهابی بوده و شهرت آن بعنوان یک درمان بی خطر و موثر ، برای بسیاری از موقعیت ها ، رو به رشد می باشد. شواهد قوی و معتبری برای مزایای بالینی ، در خصوص موارد زیر بدست آمده است :

 1. دیابت های نوع 2
 2. بیماری قلبی عروقی
 3. کاهش وزن
 4. صرع

همچنین شواهد نو ظهوری نیز در خصوص مزیت های بدست آمده در موارد زیر وجود دارد :

 • سرطان
 • سندروم تخمدان پلی کیستیک
 • آکنه
 • بیماری نورولوژیکی از قبیل سرطان مغز ، آلزایمر ، پارکینسون ، اوتیسم ، ضایعه مغزی و ALS

آیا همه افراد می توانند از این رژیم استفاده کنند ؟

با این وجود رژیم کتوژنیک ، برای همه افراد توصیه نمی شود و اجرای آن ، بدون نظارت مناسب دشوار است. اصولاً در افرادی که داروهای دیابت مصرف می کنند ، همکاری نزدیکی بین پزشک و متخصص تغذیه وجود دارد. دکتر شادنوش ، ارزیابی دقیق و عمیق سلامت تغذیه را ، به منظور تعیین مناسب بودن آن و نیز اهداف مشخص شده ارائه می دهد.

پس از آن ، او از تجربه خود در زمینه دستیابی به کتوزیس ( یک فرایند متابولیکی نرمال که بدن برای حیات آن را انجام می دهد ) ، بعنوان یک اهرم اعمال نفوذ جهت ساده سازی و موثر نمودن هر چه تمام تر آن استفاده نموده ، از مشکلات بالقوه رایج اجتناب کرده و پروتکل شما ، را برای ارتقا دادن تعادل تغذیه های الزامی طراحی می کند.