فرحبخش متخصص تغذیه در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: ترس از غذا خوردن به دو گروه بیماری بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی تقسیم می شود. گروه اول که همان بی اشتهایی عصبی است افرادی هستند، با این که وزنشان خیلی کمتر از وزن نرمال است همیشه ترس از چاق شدن دارند.

 

دکتر شادنوش

ترس از غذا خوردن چیست؟

این دسته از افراد از خوردن غذا پرهیز می کنند و آسیب هایی از جمله چروکیده شدن پوست، کم پشتی و ضخیمی موها و اختلالات قلبی در آنها مشاهده می شود که بیشتر خانم ها مستعد این بیماری هستند، معمولاً در حوالی سن بلوغ اتفاق می افتد.
وی درباره ی گروه دوم که پرخوری است بیان کرد: این دسته افرادی هستند که وزن نرمال یا کمتر از نرمال دارند و با خوردن غذا دچار احساس پشیمانی و عذاب وجدان شده در نتیجه با یک رفتار جبرانی سعی می کنند غذا را برگردانند یعنی این ها استفراغ می کنند و بعضی دیگر از ملین ها، مسل ها و داروهای ادرار آور استفاده می کنند. همچنین ممکن است افراد تمایل به ورزش های سنگین و افراطی پیدا کنند تا کالری دریافتی را به نوعی دفع کنند.
وی ادامه داد: غذا گریزی در دختران 10 برابر پسران مشاهده می شود. سن بیماری بی اشتهایی عصبی بین 15 تا 19 سال و برای پرخوری عصبی بین 19 تا 24 سال است.
وی درباره ی روش های درمانی غذا گریزی اظهار داشت: برای پروسه درمان به یک گروه نیاز است که شامل متخصص تغذیه، روانپزشک، پزشک و پرستار می باشد تا این بیماری را بتوان کنترل کرد. در رژیم غذایی این افراد غذاهای کم حجم پرکالری داده می شود.
وی خاطرنشان کرد: طبق آمار از بیماری غذا گریزی 50 درصد بهبودی کامل، 20 تا 30 درصد بدون تغییر و 10 تا 20 درصد وضعیتشان وخیم تر می شود، چون درصد بهبودی در این بیماری بالا است حتماً ادامه درمانی توسط گروه مراقبت باید انجام شود.
وی در پایان توصیه کرد: جوانان تحت تأثیر و پیرو مد و رسانه های غربی قرار نگیرند و فرد در صورت مشاهده این علائم باید سریعاً به پزشک مراجعه کرده تا جلوی این بیماری قبل از شروع گرفته شود.