بسیاری از مردان به طور دقیق نمی دانند کارکرد پروستات و اهمیت سلامت آن در بدن چیست ؟ این درحالی است که تعداد زیادی از مردان با افزایش سن با مشکلات مربوط به پروستات که کیفیت زندگی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد روبرو هستند. بیش از 50% مردان در دهه 60 و حدود 90% آنان در دهه 70 زندگی با علائم بزرگ شدن پروستات مواجه هستند. سرطان پروستات نیز دومین سرطان شایع در مردان در جهان است.

 

دکتر شادنوش

تغذیه مناسب و رعایت توصیه های کلی تغذیه مناسب برای داشتن حداکثر سلامت این ارگان ضروری است. به عنوان مثال کاهش مصرف کربوهیدرات های ساده و جایگزینی منابع دیگر کربوهیدرات ها مانند غلات کامل ، میوه ها و سبزیجات  ، حبوبات که سرشار از فیبر ، انواع ویتامین ها و مواد معدنی می باشند ، کاهش دریافت کلسترول ، دریافت مناسب چربی های امگا- 3 ، مصرف متعادل گوشت قرمز و کاهش دریافت گوشت های فراوری شده  و … از  ابتدایی ترین توصیه های موجود هستند. اثرات خاص برخی مواد غذایی یا مغذی در مطالعات مورد بررسی قرار گرفته اند که از جمله نتایج آنها می توان به موارد زیراشاره کرد:

–          استرول های گیاهی انواعی از چربی های موجود در گیاهان هستند که به طور سنتی برای درمان اختلالالی مانند هیپرپلازی پروستات مورد استفاده قرار می گرفته اند. منابع آنها شامل سبوس برنج ، دانه گندم ، روغن ذرت و لوبیای سویا است. این مواد دارای خاصیت ضد التهاب هستند و از تجمع برخی واسطه های خاص در بدن پیشگیری می کنند.

–          لیکوپن از انواع آنتی اکسیدان ها و جز خانواده کاروتنوئیدهاست. دانشمندان دانشگاه هاروارد لیکوپن را دارای خاصیت مستقیم پیشگیری از سرطان پروستات یافته اند. لیکوپن دارای بیشترین غلظت در گوجه فرنگی ، هندوانه ، پاپایا ، گریپ فروت و … است.

–          چای سبز و ترکیبات اصلی پلی فنلی موجود در آن (کاتچین) دارای ترکیبات ضد سرطان شمرده می شوند.

–          مطالعات اخیر نشان داده اند "کورکومین" ماده فعال موجود در زردچوبه دارای فعالیت محافظتی بر تکثیر سلولی در سرطان هستند.

–          "لیمونن" ماده موثر فعال در پوست مرکبات است که دارای پتانسیل لازم برای افزایش سطوح آنزیم های کبدی موثر در سم زدایی مواد سرطان زا هستند.

–          مواد مغذی سلنیم ، ویتامین های Dو E، ایزوفلاوون ها ، (موجود در محصولات سویا ) در پیشگیری از سرطان پروستات موثر هستند و دریافت مناسب و کافی آنها توصیه می شود.

–          نکته آخر اینکه مصرف مواد مغذی فوق از منابع طبیعی توصیه می شود و مصرف مکمل های غذایی گاهی اوقات حتی می تواند اثرات عکس داشته باشد.