رژیم درمانی در افراد دیابتی

رژیم درمانی در افراد دیابتی

رژیم درمانی در افراد دیابتی : بیماری دیابت یا قند یکی از رایج ترین بیماری ها در میان افراد می باشد، کسانی که مبتلا به این بیماری هستند با رژیم درمانی و رعایت اصول تغذیه تا حد زیادی می توانند میزان قند را کنترل کرده و از عوارض آن مصون باشند.

به این نکته توجه داشته در صورتی که بیمار دیابتی بدون آگاهی اقدام به رژیم درمانی کند ممکن است دچار افت یا بالا رفتن میزان قند خون خود شود، به همین علت به این افراد توصیه می شود برای داشتن یک رژیم غذایی مناسب به یک مشاوره تغذیه خوب مراجعه کنند.

رژیم درمانی در افراد دیابتی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

بهترین متخصص تغذیه برای بیمار دیابتی که رژیم غذایی را تهیه می کند که ویژگی های ذیل را داشته باشد:

  • کم چرب باشد.
  • حاوی مقدار مشخصی پروتئین باشد.
  • فاقد قندهای ساده باشد.
  • حاوی میزان زیادی فیبر باشد.
  • میزان دریافت کربوهیدرات ها در بدن فرد دقیقا محاسبه شود.

 

رژیم درمانی در افراد دیابتی

 

وعده های غذایی در افراد دیابتی

برخی از افراد شاید گمان کنند که با رژیم درمانی وعده های غذایی در آن ها کم شود در حالی که این چنین نبوده و با توجه به شرایط بیمار رژیم غذایی مناسبی تهیه می شود.

در افراد دیابتی به منظور کنترل میزان قند فرد روزانه 6 وعده غذا سه وعده غذای اصلی ( صبحانه ، ناهار و شام ) و سه میان وعده نیاز دارد.

به این نکته توجه داشته باشید که فرد برای کنترل بهتر باید وعده های غذایی را راس ساعت مصرف کند به عنوان مثال افرادی که انسولین استفاده می کنند بهتر است قبل از خواب یک میان وعده استفاده کنند چرا که از کاهش قند خون در هنگام خواب جلوگیری می نماید.

کنترل رژیم درمانی در افراد دیابتی

افراد مبتلا به دیابت برای اینکه بتوانند بیماری خود را کنترل کنند بهتر است وسوسه های خود در مقابل خوردن غذا کنترل کنند، البته اگر متخصص تغذیه خود را به درستی انتخاب کرده باشید او می تواند شما را در این رابطه راهنمایی کرده و مشاوره دهد تا جلوی وسوسه خوردن غذاهای مضر را کنترل کنید.

ویزیت تغذیه در منزل

در مواقعی که بیمار نتواند برای مشاوره و دریافت رژیم غذایی مناسب به یک متخصص تغذیه خوب مراجعه کند می تواند از خدمات ویزیت و مشاوره تغذیه در منزل استفاده کند.

در این مواقع پزشک متخصص برای مشاوره و معاینه به منزل بیمار رفته و پس از بررسی وضعیت جسمی و روحی او بهترین برنامه غذایی را برای او تجویز می کند.

دکتر مهدی شادنوش

متخصص تغذیه بالینی و رژیم درمانی

درباره نویسنده

پاسخ

پانزده − 5 =