همه چیز درباره رژیم درمانی در افراد دیابتی

رژیم درمانی در افراد دیابتی : بیماری دیابت یا قند یکی از رایج ترین بیماری ها در میان افراد می باشد ، کسانی که مبتلا به این بیماری هستند با رژیم درمانی و رعایت اصول تغذیه تا حد زیادی می توانند میزان قند را کنترل کرده و از عوارض آن مصون باشند ؛ به این نکته توجه داشته در صورتی که بیمار دیابتی بدون آگاهی اقدام به رژیم درمانی کند ، ممکن است دچار افت یا بالا رفتن میزان قند خون خود شود ، به همین علت به این افراد توصیه می شود برای داشتن یک رژیم غذایی مناسب به یک مشاوره تغذیه خوب مراجعه کنند. ( بهترین متخصص تغذیه )

رژیم درمانی در افراد دیابتی باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟

بهترین متخصص تغذیه برای بیمار دیابتی که رژیم غذایی را تهیه می کند که ویژگی های ذیل را داشته باشد :

 • کم چرب باشد.
 • حاوی مقدار مشخصی پروتئین باشد.
 • فاقد قندهای ساده باشد.
 • حاوی میزان زیادی فیبر باشد.
 • میزان دریافت کربوهیدرات ها در بدن فرد دقیقا محاسبه شود.

 

رژیم درمانی در افراد دیابتی

 

وعده های غذایی در افراد دیابتی

برخی از افراد شاید گمان کنند که با رژیم درمانی وعده های غذایی در آن ها کم شود ؛ در حالی که این چنین نبوده و با توجه به شرایط بیمار رژیم غذایی مناسبی تهیه می شود ؛ در افراد دیابتی به منظور کنترل میزان قند فرد روزانه ۶ وعده غذا سه وعده غذای اصلی ( صبحانه ، ناهار و شام ) و سه میان وعده نیاز دارد.

به این نکته توجه داشته باشید که فرد برای کنترل بهتر باید وعده های غذایی را راس ساعت مصرف کند ؛ به عنوان مثال افرادی که انسولین استفاده می کنند ، بهتر است قبل از خواب یک میان وعده استفاده کنند ؛ چرا که از کاهش قند خون در هنگام خواب جلوگیری می نماید.

مناسب ترین غذاها برای افراد مبتلا به دیابت

در اینجا فهرستی از مناسب ترین و بهترین غذاها برای افرادی که زندگی خود را با دیابت سپری می کنند ، ارائه شده است ؛ این فهرست شامل مناسب ترین و بهترین غذاها برای افراد مبتلا به هر دو نوع دیابت یعنی دیابت های نوع ۱ و نوع ۲ می باشد.

 1. ماهی های چرب
 2. سبزیجات
 3. آووکادو
 4. تخم مرغ
 5. دانه تخم شربتی
 6. لوبیا
 7. ماست یونانی
 8. آجیل
 9. روغن زیتون خالص
 10. تخم بذر کتان
 11. سرکه سیب
 12. توت فرنگی
 13. سیر
 14. کدو

ماهی های چرب

به عقیده برخی افراد ، ماهی های چرب یکی از سالم ترین غذاها بر روی کره زمین می باشد.

ماهی سالمون ، ساردین ، شاه ماهی ، ماهی کولی و ماهی خال مخالی منابع غنی اسیدهای چرب امگا ۳ ، DHA و  EPA می باشند و دارای فواید بسیار زیادی برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی هستند.

مصرف مقدار کافی از این چربی ها بر یک مبنای منظم ، خصوصا برای افراد مبتلا به دیابت که خطر بیماری و حمله قلبی در آن ها بیشتر است ، بسیار حائز اهمیت می باشد.

سبزیجات

سبزیجات دارای برگ سبز ، بسیار مغذی بوده و حاوی کالری اندکی می باشند ؛ این مواد همچنین ، دارای کربن های قابل گوارش یا کربن هایی هستند که به وسیله بدن جذب می شوند ، بنابراین به میزان قابل ملاحظه ای بر سطوح قند خون تاثیر نمی گذارند.

اسفناج ، کلم پیچ ، بروکلی و دیگر سبزیجات برگ سبز ، منابع خوب بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی ؛ از جمله ویتامین C و آنتی اکسیدان ها می باشند.

رژیم درمانی در افراد دیابتی

در ادامه مقاله رژیم درمانی در افراد دیابتی

آووکادو

آووکادو حاوی کمتر از ۱ گرم قند ، کربوهیدرات کمتر ، محتوای فیبر زیاد و چربی های سالم می باشد ؛ بنابراین ، نگران بالا رفتن سطوح قند خون خود در اثر خوردن این ماده غذایی نباشید.

مصرف آووکادو با بهبود یافتن کیفیت رژیم غذایی کلی شما ارتباط داشته و به میزان قابل ملاحظه ای وزن بدن و شاخص جرم بدن ( BMI ) را کاهش می دهد.

از آنجایی که چاقی احتمال پیشرفت دیابت را افزایش می دهد ، این یک میان وعده ایده آل برای افراد مبتلا به دیابت به شمارمی آید.

تخم مرغ

تخم مرغ ، دارای مزایای سلامتی شگفت انگیزی می باشد ؛ در واقع ، این یکی از بهترین غذاها برای سیر نگه داشتن شما بین وعده های غذایی به شمار می آید.

مصرف منظم تخم مرغ خطر بیماری های قلبی را به طرق مختلف کاهش می دهد.

تخم مرغ ، فاکتورهای خطر بیماری های قلبی را بهبود بخشیده ، مدیریت قند خون را ارتقا داده ، از سلامت چشمان شما حفاظت می نماید.

دانه تخم شربتی

دانه های تخم شربتی غذای فوق العاده ای برای افراد مبتلا به دیابت می باشد.

این دانه ها حاوی مقدار زیادی فیبر بوده که به کاهش وزن شما کمک کرده و سطح گلوکز خون را پایین نگه داشته و در عین حال حاوی کربن های قابل هضم نیز می باشند.

کنترل رژیم درمانی در افراد دیابتی

افراد مبتلا به دیابت برای اینکه بتوانند بیماری خود را کنترل کنند ، بهتر است وسوسه های خود در مقابل خوردن غذا کنترل کنند ، البته اگر متخصص تغذیه خود را به درستی انتخاب کرده باشید ؛ او می تواند شما را در این رابطه راهنمایی کرده و مشاوره دهد تا جلوی وسوسه خوردن غذاهای مضر را کنترل کنید.

ویزیت تغذیه در منزل

در مواقعی که بیمار نتواند برای مشاوره و دریافت رژیم غذایی مناسب به یک متخصص تغذیه خوب مراجعه کند ، می تواند از خدمات ویزیت و مشاوره تغذیه در منزل استفاده کند.

در این مواقع پزشک متخصص برای مشاوره و معاینه به منزل بیمار رفته و پس از بررسی وضعیت جسمی و روحی او بهترین برنامه غذایی را برای او تجویز می کند.