به طور سنتی، اروپای غربی دو روش تغذیه ای گسترده دارد: شمال اروپا و جنوب اروپا. رژیم غذایی مدیترانه ای مربوط به جنوب اروپا است و به طور خاص بر عادات غذایی مردم کرت، بیشتر یونان و جنوب ایتالیا تمرکز دارد. هرچند که امروزه، اسپانیا، جنوب فرانسه و پرتغال را هم شامل می شود.

 

رژیم غذایی مدیترانه ای

رژیم غذایی مدیترانه ای شامل چه مواردی است؟
– مقدار زیادی غذاهای گیاهی
– میوه تازه به عنوان دسر
– مصرف بالای حبوبات، مغزها، غلات (به صورت گندم، جو، گندم، ذرت یا برنج قهوه ای) و دانه ها
– روغن زیتون به عنوان منبع اصلی چربی رژیم غذایی
– پنیر و ماست به عنوان لبنیات اصلی
– مصرف متعادل مرغ و ماهی
– عدم مصرف بیش از 4 عدد تخم مرغ در هفته
– مقدار کم گوشت قرمز در هفته (درمقایسه با اروپای شمالی)
– 25% تا 35% انرژی دریافتی از چربی ها

– عدم دریافت چربی های اشباع بیش از 8% کل کالری

 

روغن زیتون یکی‌ از اصلی‌ترین منابع دریافت چربی‌ در رژیم مدیترانه ای می‌باشد. این رژیم به داشتن مقدار کم چربی اشباع ، غنی بودن از چربی‌‌های غیر اشباع تک زنجیره‌ و غنی بودن از نظر فیبر شناخته می شود. این رژیم حاوی مقدر زیادی حبوبات مانند نخود، عدس و … می‌باشد.محققان دانشگاه تورنتو در مطالعه ای در سال ۲۰۱۲ گزارش دادند که مصرف مقدار بالای حبوبات به کنترل گلیسمیک در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲وهمچنین به کاهش خطر بیماری‌های قلبی عروقی کمک می‌کند.

رژیم غذایی مدیترانه ای در دهه ۱۹۹۰مورد توجه قرار گرفت.این رژیم در مقایسه با سایر رژیم‌های غربی تا حدی مبهم است، چرا که با وجود مصرف بالای چربی‌، شیوع پرفشاری خون، بیماری‌های قلبی، چاقی، سرطان و دیابت به طور معنی‌ داری در کشور‌های حوزه مدیترانه کمتر از شمال اروپا و حتی آمریکا است. رژیم‌های غذایی آمریکا بسیار به شمال اروپا شبیه است که با مصرف بالای گوشت قرمز، کره و چربی های حیوانی، مصرف پایین میوه و سبزیجات در مقایسه با عادات غذایی در ایتالیا، یونان، جنوب فرانسه و اسپانیا همراه است.  به طور کلی کشورهای غیر انگلیسی زبان شمال اروپا مانند اسکاندیناوی ، هلند ، بلژیک ، آلمان ، سویس و اتریش بسیار بیشتر از کشورهای انگلیسی زبان مانند بریتانیا، ایرلند ، امریکا ، استرالیا و نیوزلند رژیم غذایی مدیترانه ای را برگزیده اند.

 

 فواید رژیم غذایی مدیترانه ای‌

مطالعات انجام شده نشان داده اند که خطر پیشرفت بیماری‌های خاص به رژیم غذایی افراد بستگی دارد. مطالعه ای در سال ۲۰۱۲توضیح می دهد که رژیم های بر پایه غذاهای گیاهی، به طور قابل ملاحظه‌ای تمایل ژنتیکی افراد به بیماری‌های مزمن مانند دیابت نوع‌ ۲، بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان را کاهش داده یا کلا از بین می برد.رژیم‌های مدیترانه ای‌ به پیشگیری از خطر ژنتیکی سکتهٔ مغزی نیز کمک می‌کند.مطالعه ای‌ در ایتالیا گزارش کرده که افرادی که رژیم غذایی مدیترانه ای‌ دارند، کیفیت زندگی‌ مرتبط با سلامتی‌ بالاتری دارند. آنها همچنین اضافه کردند که این ارتباط در مورد سلامت روحی‌ و روانی‌ به علت بالا بودن ترکیبات آنتی اکسیدانی و فیبر، از سلامت جسمانی قوی تر است.تحقیقات ارتباط بین سلامت خوب قلبی و گروه‌های غذایی یا عادات غذایی حاوی سبزیجات، مغزها، اسید‌های چرب غیر اشباع و به طور کلی‌ عادات غذایی سالم ، مانند رژیم مدیترانه ای‌ را نیز تائید کرده اند.در واقع نتایج مطالعه ای نشان داد افرادیکه بطور کامل از رژیم غذایی مانند مدیترانه ای پیروی می کنند، خطر کمتری از نظر حمله های قلبی و مرگ های مرتبط با اختلالات قلبی- عروقی در مقایسه با افراد پیرو رژیم های بسیار محدود از کالری دارند. همچنین بر اساس مطالعات موجود۲سال رعایت این رژیم با مصرف بالای روغن زیتون می تواند غلظت استئوکلسین سرم را افزایش دهد، که می تواند به حفظ استخوان‌های فرد کمک کند.