بادام دارای مقادیر مناسبی از ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین و فیبر می باشد و به همین دلیل فواید بسیاری برای سلامتی دارد که از قرن های پیش بر آن تاکید شده است. تحقیقات جدید نیز تایید می کنند که دلایل علمی بسیار خوبی برای گنجاندن بادام در رژیم غذایی روزانه وجود دارد. تنها یک اونس بادام ( در حدود یک مشت یا 30 گرم ) ، یک هشتم پروتئین مورد نیاز روزانه ما را تامین می کند. بادام می تواند هم به صورت تنها (خام یا برشته) و هم به صورت یکی از اجزای تشکیل دهنده غذاها به صورت تکه ای، آرد، روغن، کره یا حتی شیر بادام مورد استفاده قرار گیرد.

 

دکتر شادنوش

بادام منبع غنی از ویتامین E، مس، منیزیم و پروتئین با کیفیت بالا می باشد. همچنین مقدار زیادی اسیدهای چرب غیراشباع و مولکول های فعال زیستی (مانند فیبر، فیتواسترول ها، سایر ویتامین ها و مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها) دارد که می تواند به پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی کمک نمایند.

فواید مصرف بادام برای سلامتی شامل پایین آوردن کلسترول و کاهش خطر بیماری های قلبی و سرطان می باشد.مغزها بعد از غلات بالاترین مقدار فیبر را دارند که می تواند موید مفید بودن بادام برای سلامت قلب و عروق باشد.

مطالعه چاپ شده در مجله انجمن رژیم شناسان آمریکا نشان داده که مصرف بادام، سطح ویتامین Eدر پلاسما و گلبول های قرمز خون را افزایش داده و همچنین سطح کلسترول خون را کاهش می دهد. به گفته نویسندگان این مقاله، اهمیت این مطالعه در این است که نشان داد مصرف بادام می تواند به طور معنی داری سطح ویتامین Eدر رژیم غذایی و خون را افزایش دهد. ویتامین Eآنتی اکسیدانی قوی است که از تخریب سلول ها و اکسیداسیون کلسترول در عروق جلوگیری می کند. همچنین در رابطه با سلامت قلب و عروق، نتایج مطالعه دیگری نشان داده است که بادام استفاده شده در رژیم غذایی افراد هایپرلیپیدمیک به علت داشتن فیبر، پروتئین و اسیدهای چرب غیراشباع  به طور معنی داری خطر بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.

همچنین نتایج تحقیقات انجام شده در دانشگاه دیویس کالیفرنیا، در رابطه با تاثیر مصرف بادام بر سرطان کولون پیشنهاد می کند که مصرف بادام می تواند خطر سرطان کولون را کاهش دهد. 

مطالعه چاپ شده در مجله پزشکی انگلستان یک گام جلوتر رفته و اظهار می دارد کسانی که هر روز یک مشت مغز مصرف می کنند، درمقایسه با کسانی که اصلا از این مواد غذایی نمی خورند مدت زمان طولانی تری زنده می مانند. 

در کنار مزایای ذکر شده برای بادام، مصرف آن می تواند با خطرهای بالقوه ای مانند آلرژی همراه باشد. البته این مشکل متداول نمی باشد. اگر شما به بادام آلرژی دارید، نکته مهم این است که از مصرف هر محصولی که شامل آن می باشد خودداری کنید. بادام در تهیه شیرینی، آجیل سوخته، کیک ، بیسکویت، نان، شکلات و بستنی استفاده می شود.