بهترین تغذیه برای کودکان

بهترین تغذیه برای کودکان

یکی از دغدغه های والدین درباره تغذیه کودکان می باشد به همین علت در این مقاله می خواهیم درباره بهترین تغذیه برای کودکان صحبت کنیم.

تغذیه یکی از مهم ترین عوامل در حفظ سلامت کودکان و رشد آن ها محسوب می شود.

تغذیه مناسب باعث می شود که کودک وزن مناسبی داشته و استخوان او رشد خوبی داشته باشد به عنوان مثال باید بگوییم که مصرف کاکائو در رشد قدی کودک تاثیر منفی می گذارد و دلیل بسیاری از کوتاه قدی ها نخوردن سبزیجات به مقدار کافی می باشد.

نکاتی درباره بهترین تغذیه برای کودکان

با دانستن نکاتی که مربوط به تغذیه کودکان می شود والدین می توانند با رعایت آن ها باعث رشد کودک و حفظ سلامت او شوند.

 • آهن

آهن برای رشد و نمو کودک بسیار حائز اهمیت می باشد به همین علت از همان دوران کودکی مصرف آهن تجویز می شود.

کمبود آهن در کودک موجب کاهش رشد ذهنی او می شود و مصرف ویتامین C همراه به آهن باعث جذب بیشتر این ماده می گردد.

موادی که حاوی آهن هستند عبارتند از : جگر، ماهی، گوشت قرمز، عدس ، برگه زرد آلو، تخم مرغ، بادام هندی، توت و انجیر، کشمش، زیتون، آویشن و غیره.

بهترین تغذیه برای کودکان

 • ویتامین D

از دیگر مواردی که کمبود آن باعث کوتاه قد شدن کودک می شود ویتامین D می باشد، والدین به این نکته مهم توجه کنند که مشکلات و بیماری های استخوانی تنها بخشی از عارضه های کمبود این ویتامین می باشد.

برای این که ویتامین D بیشتر توسط بدن جذب شود لازم است که حداقل هفته ای  2 بار کودک ماهی بخورد.

کمبود این ویتامین تنها با آزمایش خون تشخیص داده می شود، بنابراین بهتر است ویتامین D بدن کودک خود را چک کرده و در صورت تجویز پزشک از مکمل های ویتامین D استفاده کنید.

مواد غذایی که حاوی ویتامین D می باشد عبارتند از : شیر غنی شده با ویتامین D ، زرده تخم مرغ ، شیر سویا ، جگر گاو ، پنیر ، قارچ و غیره.

 • ویتامین A

ویتامین A باعث افزایش مقاومت بدن کودک در مقابل انواع عفونت های تنفسی ، سرخک ، برونشیت ، اسهال و غیره شده و در رشد کودک بسیار تاثیر گذار است.

کمبود این ویتامین همچنین باعث اختلال در رشد ، کاهش مقاومت بدن ، اختلال در تولید خون و غیره می شود، کودکانی که با کمبود ویتامین A مواجه هستند بیشتر مریض شده و دوره بیماری آن ها طولانی تر می باشد.

مواد غذایی که این ویتامین را در بدن کودک تامین می کند عبارتند از : شیر و لبنیات، جگر، تخم مرغ،سبزیجات برگ تیره، سبزیجات نارنجی، سیب زمینی،فلفل دلمه و غیره.

 • کلسیم

کلسیم در مواد غذایی باعث افزایش استحکام استخوان ها و دندان های سالم در کودک می شود.

کودکانی که با کمبود کلسیم مواجه هستند معمولا رنگ پریده، خسته و تنبل می باشند.

کلسیم معمولا در موادی همچون لوبیا چیتی، پرتقال، بادام، سویا، ماست، پنیر و غیره موجود است.

بهترین تغذیه برای کودکان

تغذیه کودکان 1 تا 5 سال

شیرخوارانی که یک سالگی را رد کرده اند، باید علاوه بر غذاهایی که طی این یک سال خوردن آن ها یاد گرفته اند، از غذاهای سفره خانواده نیز میل کنند. اما توجه داشته باشید که رشد این کودکان سریع بوده و مقاومت بدنشان در برابر بیماری ها بسیار پایین است. همچنین به دلیل اینکه دندان هایشان کامل نیست، باید به دفعات بیشتر و فاصله زمانی کمتر از غذاهای کم حجم، پرانرژی و زودهضم استفاده کنند.

لازم به ذکر است که میزان رشد و فعالیت کودکانی که در سنین 1 الی 2 سالگی هستند با کودکان سه سال به بالا متفاوت است و این موضوع باید در رژیم غذایی آن ها لحاظ شود.

در ادامه به صورت جداگانه رژیم غذایی هر یک از رده های سنی را بررسی می کنیم.

تغذیه کودک یک تا دوسال

 • همانطور که گفته شد، رشد و فعالیت کودکان بین 1 تا دو سال بیشتر بوده و به همین دلیل به غذای بیشتری نیاز دارند. این در حالیست که معده آن ها حجم پایینی داشته و به دلیل کامل نبودن دندان هایشان چندان قدرت هضم غذا را ندارند. بنابراین لازم است در رژیم غذایی آن ها به این نکات توجه شود:
 • کودکان در این سن علاوه بر شیر مادر، روزانه 5 الی 6 بار باید غذا بخورند.
 • از غلات هایی چون برنج یا کته که قادر به جویدن آن هستند میل کنند. شما می توانید کته و برنج را با سبزی ها، حبوبات و گوشت های نرم مخلوط نمایید.
 • در صورتی که کودک دچار یبوست شده، سوپی از سبزی ، برگه هلو، زدآلو و آلو تهیه کنید.
 • غذای کودک باید تمیز و کاملا پخته شده باشد.
 • پس از اینکه از داغی غذا کاسته و خنک شد به او بدهید.
 • باقی مانده غذای بچه را در یخچال و فریزر نگه دارید.
 • بهتر است کودک به کمک شما غذا بخورد اما از خوردن آب خورشت و آب گوشت جلوگیری نمایید.
 • کودک نباید از غذا هایی که حاوی فلفل، نمک و ادویه های تند است استفاده کند.
 • استفاده از کمی روغن و کره در غذای کودک موجب مغذی تر شدن آن می شود.
 • گوشت، مرغ یا ماهی کودک را تکه تکه و ریز کنید و استخوان و تیغ آن را کاملا جدا نمایید.
 • مایعات را با فنجان یا قاشق به کودک بدهید.

بهترین تغذیه برای کودکان

تغذیه کودک 3 تا 5 سال

پس از دو سالگی کودک با سرعت کمتری و به صورت آهسته تر رشد می کند، به همین دلیل تقاضای کودک برای غذا خوردن کاهش می یابد. کودک یک ساله روزانه به 1000 کیلوکالری و کودک سه ساله به 1300 کیلوکالری انرژی نیاز دارد. البته بسته به میزان فعالیت کودک ممکن است این مقدار تغییر کند.

برنامه غذایی کودک

در برنامه غذایی کودکان 3 تا 5 سال باید 5 گروه اصلی غذایی یعنی نان و غلات، میوه ها، سبزی ها، شیر و لبنیات و گروه گوشت و جایگزین های آن وجود داشته باشد.

این کودکان باید روزانه سه وعده اصلی و دو میان وعده میل کنند. از میان وعده های غذایی کودکان این سنی، صبحانه مهم ترین آن ها محسوب می شود و در یادگیری و دقت آن ها تاثیر بسزایی دارد.