تشنگی در ماه رمضان

در ایام ماه مبارک رمضان، بسیاری مواقع، تحمل گرسنگی از تشنگی راحت تر می باشد و توجه به علایم تشنگی خصوصا با توجه به روزهای گرم سال اهمیت به سزایی دارد. در ذیل نکاتی برای بهبود عملکرد روزانه و کاهش حس تشنگی ذکر شده است

با توجه به این که ماه رمضان امسال در فصل گرم سال قرار دارد به روزه داران توصیه می شود برای پیشگیری از کاهش شدید آب بدن تنها در صورت ضرورت از منزل خارج شوند. در طول روز از نور خورشید فاصله بگیرید و حتی الامکان در مناطق سایه دار و خنک بایستید. دقت داشته باشید که نوشیدن آب زیاد در هنگام سحر تأثیری در پیشگیری از تشنگی ندارد، زیرا در صورت نوشیدن آب بیش از حد نیاز، بدن آب اضافی را دفع می کند. پس، آب مورد نیاز بدن باید در فاصله میان افطار تا سحر به تدریج و از طریق مصرف آب و میوه های آب دار تأمین شود. با فاصله یک ساعت بعد از افطار سعی کنید ۸ لیوان آب و مایعات خنک را به مرور تا هنگام خواب بنوشید، اگر مصرف مایعات برای شما سخت است می توانید به آب مصرفی خود کمی خاکشیر یا تخم شربتی اضافه نمایید و یا حتی مقداری لیمو، نعناع و خیار را به پارچ آب اضافه کرده و نوشیدنی مطبوعی تهیه کرده به مرور میل نمایید. حتی الامکان از نوشیدن چای، قهوه و نوشابه ها، به دلیل دارا بودن سطح بالایی از کافئین و شکر خودداری کنید  چرا که این مایعات باعث از دست رفتن سریع تر آب بدن می شوند.

میوه های آب دار مانند هنوانه و خربزه نیز نقش مهمی در تأمین مایعات بدن دارند و توصیه می شود در  فاصله افطار و سحر این میوه ها مصرف شوند، مصرف لیموترش نیز در پیش گیری از تشنگی موثر است.جایگزین کردن مواد مغذی از دست رفته از طریق نوشیدن آب میوه ها و مصرف سبزیجات و میوه های آبکی بسیار مفید است. شیرینی های مصنوعی مانند زولبیا و بامیه، غلظت مایعات بدن را افزایش می دهند و در نتیجه روزه دار احساس تشنگی می کند. توصیه می شود برای پیش گیری از افزایش غلظت مایعات بدن از قندهای گیاهی مانندخرما به جای زولبیا و بامیه استفاده شود.خوردن چای مخصوصا چای پر رنگ، برای رفع تشنگی پس از سحری درست نیست زیرا چای دفع مکرر کلیه را در بردارد.

به طور خلاصه توصیه مى شود از مواد غذایى زیر در ماه مبارك رمضان بیشتر استفاده کنید:

در وعده سحرى:
از غذاهایى كه داراى قندهاى مركب هستند مثل میوه جات بیشتر استفاده شود.

از غذاهاى حاوى فیبر مثل سبزیجات ومیوه جات بایستى بیشتر استفاده شود.

از مواد غذایى سرخ شده ، پرچرب و شیرین پرهیز گردد.

از غلات و حبوبات به میزان دلخواه در غذاى سحرى استفاده گردد.

مصرف بیش از حد گوشت در سحرى توصیه نمى گردد.

مصرف آب قبل از شروع سحرى و در بین وعده هاى غذایى توصیه نمى شود.

مصرف ادویه جات و غذاهایى مثل كله پاچه، سیرابى و… در سحرى توصیه نمى شود.

 

در وعده افطارى و شام :
شروع افطارى بایستى با چند عدد خرما، همراه با كمى آب ولرم یا شیر ولرم باشد.

سعى شود بین افطارى و شام فاصله ای وجود داشته باشد.

شروع افطارى همراه با نوشیدنى هاى خنك نباشد، بلكه حتما باید ولرم باشد. سوپ انتخاب خوبی است.

مصرف بیش از حد مواد غذایى پُرچرب و شیرین در افطار سبب تشنگى و به دنبال آن مصرف زیاد آب مى شود، در نتیجه با كاهش غلظت اسید و آنزیم هاى گوارشى موجب اختلال در هضم و جذب مواد غذایى مى شود.

 

درباره نویسنده

پاسخ

20 − 15 =